„Bolest je naše učitelka.“ Ale jak s ní naložit?

„Bolest je naše učitelka. Nemůžeme totiž žít, dokud jsme trochu nezemřeli.“ – citát z filmu Deadpool 2. Což je novější marvelovka, takže žádný hluboký filozofický film. Přesto mě tahle věta zaujala a hned jsem si ji musela zapsat. Říká ji tam Deadpoolovi, šílenému nemorálnímu superhrdinovi, stará slepá černoška poté, co mu zemře nejbližší člověk.

A má sakra pravdu.

Díky tomu špatnému můžeme být lepší

Jednou jsem seděla s svou tehdejší kamarádkou K. na vínku a měly jsme takovou tu stěžovací si chvilku. Mluvily jsme o tom, jak je svět nefér a že jsou naše životy někdy dost na houby.

Načež K. pronesla: „Ale víš, co si myslím? Že právě díky tomu, že to nemáme v životě nejjednodušší, že nás nikdo nevodí za ručičku a že už jsme si zažily svoje, jsme a budeme skvělými lidmi. My prostě víme, že život není jednoduchej. Počítáme s tím a o to víc si ho chceme užívat a mít ho krásnější. Jo, Terez, právě díky tomu, čím jsme si prošly, budeme mít skvělou budoucnost. Jsme totiž větší bojovnice.“

Jo!

Ale cesta přes bolest není jednoduchá

Už je to více než rok, kdy mě skolily úzkosti. Několik měsíců jsem tehdy nebyla schopná pracovat, studovat, ba ani uklízet, nakupovat, vstát z postele, žít. Byla jsem na svém dně. Z ničeho nic. A hrozně to bolelo. Psychická bolest je asi ještě horší než ta fyzická. (Ok, řeknu vám, až budu někdy rodit. :D)

Ze všeho nejvíc mě bolelo to, že něco nedokážu. Že jsem samu sebe zklamala. Právě tahle vnitřní bolest, kterou jsem nedokázala nikomu vysvětlit, mě sžírala za živa. Naštěstí jsem chodila na skvělé terapie, sama na sobě pracovala a postupně jsem se učila, co s tím dělat.

Prošla jsem si několika kroky a fázemi. Tohle jsou hlavní z nich:

1. Všechno si na rovinu přiznat

Když jsem se potýkala se svou bolestí, bylo pro mě důležité být upřímná. Terapeutka si přála, abych ji vše pověděla přesně tak, jak to cítím. Ale když jsem něco říct nahlas nedokázala, říkala, že hlavní je, abych si to uvědomila sama v sobě. Abych k sobě byla upřímná. SKUTEČNĚ upřímná. Bez příkras, bez zamlčování.

Mně se kvůli tomuhle kroku tehdy přitížilo. Ale mělo to smysl.

2. Zamyslet se nad tím a odstranit své bolesti

Chyby, bolesti, úzkosti a další negativní zkušenosti v našem životě většinou nejdou vrátit nebo zcela vymazat. Nejde je ani přehlížet. Naopak bychom se jim měli postavit. Už jsem si uvědomila, co mě tíží a proč. Přiznala jsem si, o co konkrétně jde. Teď bylo na čase tomu čelit a najít řešení nebo aspoň smíření. Bojovat s tím a nic nepřehlížet.

3. Zaměřit se na nový cíl

Všechny negativní zkušenosti znamenají zároveň příležitost zamyslet se nad celým naším životem. Nad jeho směřováním, hodnotami, cíli. Při úspěšném odstraňování našich bolestí v nás roste větší síla a vůle změnit svůj svět. A je jen na nás, jakým tempem a kudy se vydáme.

Položte si otázku, co byste opravdu chtěli, po čem toužíte a co byste přáli, kdybyste měli kouzelný prsten

Tuto radu jsem četla v nějaké motivační knížce, zaboha si ale nemůžu vzpomenout ve které. To je teď jedno. Důležitý je její poselství. Díky němu jsem si uvědomila, co si vážně přeji, a za co bych tudíž měla ve svém životě bojovat. Zkuste se nad tím zamyslet taky tak.

Co z toho?

Tohle hrabání se sama v sobě není jen tak. Je to vlastně hrozně těžký, náročný a ubíjející. Ale je to potřeba. Někdo dokáže své emoce, pocity a náročné životní situace zvládat přirozeně v pohodě. To už ale trochu hraničí s psychopatií. Většina z nás ve stejných situacích vnitřně trpí, aniž bychom to na sobě dali kolikrát znát. Ale dušení problémů uvnitř sebe a snaha o to, je přehlédnout, je úplně špatně. Ono to neodezní jen tak, z ničeho nic. Musíme holt v životě čelit i tomu špatnému.

Když to ale dokážeme, po čase přijde neskutečná úleva. S ní dorazí nová chuť do života. Ta bolest a krize se totiž úplně otočí a vznikne z nich vnitřní síla, obrovské ponaučení i hlubší znalost sám sebe. Najednou to budete mít v hlavě a srdci srovnaný – aspoň na chvíli, než zas něco nepřijde. Ale to je prostě život.

A tak já už své bolesti nepřehlížím. Přijímám je, nimrám se v nich, pitvám je. A hledám v jejich nitru pravdu, řešení, životní sílu i samu sebe.

To všechno tam je. Jen je potřeba tomu čelit.

 

7 komentářů: „„Bolest je naše učitelka.“ Ale jak s ní naložit?“

 1. Tohle je nádhernej článek. Já sice nikdy nezažila úzkost jako takovou, ale taky myslím, že člověk má svého vnitřního trápení až až. A kolikrát to není na těch lidech vůbec znát…
  A to s tím prstenem…na mě dost zapůsobilo. Vím, že se mi to teď ukotvilo v hlavě a donutilo přemýšlet. Děkuju za krásnej článek.
  I.

  To se mi líbí

 2. Terezko, krásně napsaný článek, sama jsem něco hodně podobného zažívala teď skoro celé dva roky.. práce na sobě a prožití si toho všeho „bahna“ v sobě je hodně náročné, ale jak píšeš, potom přichází úleva.. vše se pročistí a přichází nová energie. Pak si říkám, i když to bylo šíleně těžké, stálo to za to.. jsem silnější. Zkušenější. Z těžkostí se roste. Děkuji a měj se co nejvíc krásně, těším se na Tvé další články.

  To se mi líbí

 3. Znám ten pocit. Až moc dobře. Dlouho jsem s tím bojovala a teprve teď, po několika letech, cítím, že se věci zase začínají vracet do starých kolejí. Ale ta cesta k tomu byla strašně dlouhý a náročná.

  Jinak, skvěle napsáno. :)

  To se mi líbí

 4. Tak tomuhle tleskám! Já s psychickou bolestí bojovala napřed antidepresivy a různými uklidňujícími oblbováky, ale pak mi hodně pomohlo čtení knížek o tom, jak lidské myšlení funguje při úzkostech a nakonec jsem se zvládla stabilizovat bez pomoci klasické terapie. Nebylo to vůbec jednoduché, ale o to víc si teď vážím každého dalšího dne, raduju se z maličkostí. K úzkostem mám bohužel genetické předpoklady, takže jsem úzkostlivá povahově a zcela se toho zbavit nemůžu. Jinak souhlasím s tím, že lidé, co si prošli bolestí, bývají lepšími lidmi. Mezi mými kamarády je spousta lidí s těmi těžšími životy a všechno jsou to úžasně silné osobnosti se správnými životními hodnotami. Připadá mi, že spousta lidí si vůbec neváží třeba svého vlastního zdraví, rodiny a tak.

  M.

  To se mi líbí

 5. Skvelo napísaný článok. Vnímam to úplne podobne. Tiež som si siahla na svoje dno s depresiami. Ale celé to zlé obdobie ma veľa naučilo. Nie len o živote, ale aj o sebe samej. A to je lepšie ako milión učiteľov na svete. :)

  To se mi líbí

 6. Začiatkom tohto roka som na tom bola (pravdepodobne) podobne, síce z iných dôvodov, ale takisto som cítila veľkú bolesť, úzkosť a stavy, ktoré si popisovala. To všetko, čo som prežívala ma viedlo k hľadaniu… prečo sa tak cítim, čo to spôsobuje, čo s tým a veľa podobných otázok, ktoré ma voviedli viac k sebe. Stále sa snažím na sebe pracovať, viac analyzujem svoje vnútorné pocity a staviam sa k nim kriticky…
  Bolesť je naša učiteľka, len sa jej nesmieme poddať a snažiť sa jej vyhnúť (aj tak sa nám to nepodarí). Bolesťou silnieme…

  To se mi líbí

Co na to říkáte?

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s