Jsem víla a vy taky

Jako víla jsem se už narodila. Logicky. On to totiž asi ani jinak nejde. Nejde se stát vílou jen tak, z ničeho nic. Musíte to mít v sobě. A to já měla. A stále mám. A vy určitě taky…

Když jsem byla malá, tak jsem ale jako víla nevypadala. Tvářičky baculatý, že byly vidět i zezadu, vlásky střihnutý podle hrnce a na očích dvě skleničky od jogurtů, abych na ten svůj vílí i reálný svět trochu viděla. To mi ale nebránilo v tom, abych se za vílu považovala. Teda, abych vílou prostě byla.

Jako víla jsem mohla kdykoliv uniknout, aniž bych někam odcházela. I když se kolem mě rozpadal svět: moji prarodiče se rozváděli, moji rodiče se rozváděli a já jsem zůstávala ve školce až do zavíračky, i přesto má Říše snů, má Země Nezemě, má Pohádka držela. A stále byla krásná a plná kouzel.

Má nadpřirozená moc

Víly nejenže žijí ve svém vlastním kouzelném světě, kde se všechno třpytí, květiny stále kvetou a slunce svítí, také mají nadpřirozenou moc. A tu jsem měla i já, samozřejmě. Jednak jsem se dokázala kdykoli přemístit do toho svého světa, uměla jsem létat, ale to jsem dělala jen v noci – ze snů, a také jsem uměla mluvit s mrtvými. Teda s jedním mrtvým.

Víly znají spoustu kouzel, ale schopnost komunikace s mrtvými byla pro mě tím nejzásadnějším, co jsem si mohla osvojit. Dokázala jsem díky ní mluvit se svým tátou, i po jeho smrti, která přišla z ničeho nic v mých 6 a jeho 29 letech.

Ještěže jsem tuhle kouzelnou moc měla, jinak bych to nepřežila, jinak by se můj svět zbořil úplně celý, nejen jeho drtivá část. Takhle jsem si s tátou mohla povídat, i když už tu nebyl. A nevyzvedával mě ze školy a nehrál si se mnou a nekáral mě a neříkal mi pohádky a neobjímal mě…

Mohla jsem mu vyprávět, jakou máme hodnou paní učitelku, jaké jsem si našla nové kamarádky a kolik už jsem dostala jedniček a razítek za vzorné chování. Mohla jsem mu říkat, jak mi chybí a jak jsem smutná, i když ostatní už to slyšeli tisíckrát. Mohla jsem být s ním, i když jen v tom svém vílím světě. Táta tu byl stále pro mě.

uplakaná citlivka

Víla jsem pořád

Píšu to všechno v minulém čase, ale ono se nic nezměnilo. Pořád jsem víla, co uniká do vlastního světa. A pořád si povídám s tátou, i když už je 18 let po smrti. Jen teď už s ním nemluvím o jedničkách ze školy, ale o práci, o lásce, o starostech i o radostech.

Moje víra, že mě táta poslouchá, je možná šíleně naivní a vlastně celkově šílená, ale je pro mě nesmírně důležitá. Nevěřím sice v Boha, ve kterého věří křesťané či muslimové, nebo ve více bohů jako hinduisté, přesto věřím. V něco, ve všechno… Věřím, že jsem víla.

Nestyďte se za vílu v sobě

A víte, v co ještě věřím? Věřím v to, že víly jsou všude kolem mě. Že jsou ve vás všech. Všichni totiž máme vstup do svého tajného světa, všichni máme své (vymyšlené) nadpřirozené schopnosti. Ale snažíme se je potlačit. Jako by to bylo něco špatného.

Podle mě je to naopak skvělé. Ten kouzelný svět v každém z nás je prostě potřeba stejně tak jako ten reálný.

Asi teď nedokážu slovy vyjádřit to, co vám chci sdělit, ale budu doufat, že mě pochopíte a přestanete potlačovat tu vílu, kterou v sobě máte.

522681_412835988733184_1089201573_n

Zastavte se a vzlétněte

Pořád nás někdo přesvědčuje, ať stojíme nohama na zemi a nemáme hlavu v oblacích. Zkuste to ale někdy naopak.

Až přijdete utahaní z práce, nebo až umyjete záchod a vydrhnete dlaždičky, zastavte se. Probuďte v sobě tu vílu (říkejte si tomu klidně jinak, na tom nezáleží) a vzlétněte hlavou až do oblak. Sněte, vzpomínejte, cestujte časem tam a zpět, mluvte s mrtvými, lítejte s ptáky, povídejte si s nadpřirozenými bytostmi… Cokoli se vám za chce, protože přesně to víly dokážou.

Myslím to vážně. Je to důležitý! Nejen pro mě, ale i pro vás. Pro celý svět. Pomůže vám to v těžkém období, ve stresu, ale i k ještě větší spokojenosti. Snít a věřit je potřeba.

Jo, a taky věřte na víly!

12 komentářů: „Jsem víla a vy taky“

 1. Úžasný článek! Občas ve škole sním o tom, že si vyletím otevřeným oknem ven a budu jen tak poletovat tisíce metrů nad zemí. Snít je opravdu uvolňující! Konečně mě někdo chápe!!!

  To se mi líbí

  1. Přesně! O lítání sním taky často. Jako malá jsem byla přesvědčená, že v noci takhle skutečně lítám, nebo aspoň moje duše nebo tak. Je to krásný. :)

   To se mi líbí

 2. To je tak nádherný článok. Slzy sa mi hrnuli do očí, keď som čítala tie krásne slová. Si úžasná a kľudne by si mohla byť spisovateľka. Obdivujem ťa. Neustále ma motivuješ. Vďaka tomuto článku, som si tiež veľa uvedomila. Máš pravdu. Každý máme v sebe vílu. Treba len veriť.

  To se mi líbí

 3. Já věřím na víly, a jo, a jo!!!
  A taky věřím na upíry. A na vlkodlaky. A na čarodějnice. A… prostě na všechny nadpřirozené bytosti, o kterých čtu.
  BTW: vehnala jsi mi slzy do očí. Měla jsi tak těžké dětství. Jak je to možné? A jak to, že když jsi měla tak těžké dětství, je z tebe tak úžasná osoba? Líbí se mi Tvé názory a celkově Tvá osobnost! ♥

  To se mi líbí

  1. Podle různých událostí to vypadá, že jsem to neměla lehké. Ale mám z dětství hromadu skvělých zážitků a vzpomínek. A ačkoli to doma nebylo vždy ideální, ke mně se všichni chovali moc hezky. :)
   Každopádně moc moc ti děkuji, Kath! <3

   To se mi líbí

 4. Nádherný článok! Chytil ma za srdce! Stotožňujem sa s Tvojím názorom a myslím si, že ak by som nelietala ustavične v oblakoch, tak by som sa zbláznila z tohto krutého sveta!
  Si úžasný človiečik! Držím Ti palce v „poslaní víly“ :-)

  To se mi líbí

  1. Moc děkuju, Lindo! Napsalas to velmi výstižně. Je důležité občas odlétnout do oblak (klidně i dost často), abychom se tím vlastně udrželi na zemi. :)

   To se mi líbí

Co na to říkáte?

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s