10 zásad psychicky silných introvertů

Pro nás introverty je velmi náročné každý den přežívat ve světě, kterému vládnou extroverti.

Ráno v MHD zažíváme první utrpení. Mačkáme se mezi neznámými lidmi a stydíme se jim neustále říkat, aby uhli. A co teprv, když potkáme někoho známého, se kterým máme prohodit tzv. small talk – tedy takovou tu rychlou zdvořilostní řeč, aby se neřeklo. To je ještě větší peklo než se hodinu vyzpovídávat psychologovi…

Každodenní peklíčka

Pak samotná práce, což pro většinu lidí znamená hlučná kancelář plná kolegů, kteří si povídají, telefonují, nebo si jen tak pobrukují. Děs! A ještě k tomu, když máte jít na kobereček k šéfovi, účastnit se důležité schůzky s klientem a na poradě prosazovat své názory, když se přes ty bojovnější typy ani nedostanete ke slovu. Podobné peklíčko zažívají i ti školou povinní. Hluční spolužáci, zkoušení před celou třídou, kolektivní práce na projektech a tak dál.

Ačkoli sama pracuji z domova a škola mě čeká zas až příští rok, neboť měním obor, tyhle každodenní běsy znám velmi dobře. I já jsem pracovala v open space kanceláři s dalšími 15 kolegy, i já jsem trpěla při prezentacích ve škole. Kromě toho denně zdolávám další introvertí překážky, jako je telefonování si s klienty, nevyhnutelné povídání si s prodavačkou v obchodě nebo s kadeřnicí, boje ve frontách, doktoři, pochůzky po úřadech, rodinné návštěvy, small talks v psím parku, a tak trochu povinná kafíčka a vínečka s přáteli.

Jak to dělají silní introverti?

Inspirovala jsem se životy úspěšných introvertů, kteří jsou herci, manažery, profesory nebo jinými profíky ve svém oboru, pročetla jsem pár článků i knih a dala jsem dohromady 10 zásad, které tyto silné introverty spojují. A tak z nich sálá autorita, umí to s lidmi, přestože to nejsou společenští tvorové, a žijí naprosto spokojený život. Hlučným světem proplouvají snad ještě snáze, než sami extroverti či ambiverti.

1. Zaměřují se na své silné stránky

Už na základce, ale možná až v průběhu dospělého života v sobě jistě odhalíte nějaký ten talent. Činnost, která vám jde lépe než většině ostatních a zároveň vás baví. Práci, ve které se najdete. Introverti mají často umělecké sklony, nebo jsou nadměrně empatičtí, rádi filozofují, či je zajímá neziskový sektor. Ať je to s vámi tak nebo tak, jděte za tím. Objevte v sobě tu „vaši“ dovednost a pilujte ji, dokud nebudete patřit mezi nejlepší. Nebo aspoň ty lepší. To kolikrát bohatě stačí.

2. Dopřávají si čas jen pro sebe

My tišší potřebujeme mnohem více času sami pro sebe než naši energičtí přátelé. Úspěšní introverti si to uvědomují také a umí se podle toho zařídit. Respektují svou vlastní potřebu samoty a místo toho, aby ji v obě potlačovali a vyráželi se seznamovat do společnosti, dají přednost sami sobě a klidně si odpustí schůzku s přáteli a zůstanou sami doma.

3. Nestydí se za své neobvyklé potřeby

To zní jako 50 odstínů šedi, já mám přitom na mysli takové to introvertí odcházení z párty dřív, vyhýbání se lecjakým schůzkám, potřebu více odpočívat… Naše potřeby a touhy jsou zkrátka jiné než ty extrovertů. No a? Každý má svoje, tak se za to nestyďte a protě si dělejte, co chcete.

4. Neustále míří výš a vzdělávají se

Psychicky silní introverti se vyžívají ve zkoumání, vzdělávání, učení se nových věcí a ve zdokonalování se. A nedělají to proto, aby později měli více peněz, nebo se mohli chlubit tituly. Dělají to pro sebe. Posilňuje je to ještě víc, posouvá je to dopředu, a zároveň je to uklidňuje.

5. Určují hranice svému okolí

Nenechávají sebou mávat. Působí to možná trochu sebestředně, ale silní jedinci určují vůči ostatním hranice, které nechtějí, aby někdo překročil. Ať už se jedná o rodiče, kteří mají tendenci příliš se šťourat v jejich životě, o kamarády, kteří je chtějí navštěvovat moc často, nebo o partnera, který chce vědět úplně vše. Co je jim nepříjemné, to prostě nedovolí.

6. Dávají si reálné cíle

Určování si cílů, které jsou pro vás nereálné, může být velmi demotivující. Je hodně důležité za něčím jít, za něco bojovat, musí to být ale uskutečnitelné, a to především s ohledem na to, jací jste vy sami. Buďte k sobě upřímní. Skutečně máte na to stát se úspěšným zpěvákem, když ani neumíte zpívat?

7. Mají naplňující vztah

Introverti sice milují samotu, ale, asi jako každý jiný, nesnáší osamělost. A protože je svět „tam venku“ pro ně hodně náročný, potřebují k sobě někoho, kdo je utěší, kdo jim dopřeje potřebnou samotu a klid, kdo je chápe, kdo s nimi dokáže klidně i mlčet. Láska bude vždycky nejvíc a je úplně jedno, jestli jste introvert nebo extrovert.

8. Jsou pány svého života

Někteří lidé mají pocit, že, jste-li tišší a méně společenští, mohou si s vámi dělat co chtějí, protože jim v tom nebudete bránit. A mohou chtít vámi manipulovat a využívat vás. Vy to ale nesmíte dovolit a musíte za sebe bojovat! Stejně, jako to dělají psychicky silní introverti. Je to sice hodně náročné – hecnout se a někomu odporovat – ale je to potřeba.

9. Pravidelně cvičí

Psychika souvisí i s naší fyzickou zdatností. Ukázalo se, že většina introvertů, o kterých tu teď píšu, cvičí. A je úplně jedno jak. Někdo nedá dopustit na jógu, jiný si dva krát týdně zaběhá a stačí mu to. Jde o to čas od času fyzicky zamakat, nabudit se, rozproudit se. Pro pomalé introverty, jako jsem já, to bude velká novinka. Já to ale zkusím. Chci totiž patřit mezi silné introverty.

10. Pečují o svou psychiku

Fyzickou kondici bychom měli, ale co ta psychická? Nezapomínejte na ni a choďte na dlouhé klidné procházky, meditujte, čtěte si, relaxujte ve vaně… Praktikujte cokoli, co vám zklidní mysl a pomůže zahnat chmury.

No nezní to skvěle?

Nemůžu vám slíbit, že se dodržováním těchto pravidel z vás stane introvertní superman. Já osobně se ale jimi chci řídit a začnu je praktikovat i ve svém životě. Protože chci jednou patřit mezi ty silné introverty, aniž bych se musela násilím měnit ve více společenskou bytost. Silná můžu být i bez extraverze. A vy taky.

Napadají vás nějaké další zásady a tipy, které by mohly introverty posílit, aniž by ztratili svou přirozenost? Hoďte mi je do komentářů.

7 komentářů: „10 zásad psychicky silných introvertů“

 1. terkp TREFA ja nemam za potrebi
  se mackat v kavarnach.

  a dychat dym z cigaret.nesnasim starosy co urcuji ze mam byt 090+60+90

  no jsem upo idana no sve soukroi si branim a neprodavam

  mej se hezky a promin mylky©
  anita angelb+

  To se mi líbí

 2. Krásný článek. Můžu napsat,že jsem dlouho dělala tu chybu že jsem se snažila přizpůsobit. Teď se snažím být sama sebou a nejbližšímu okolí se to vůbec nelíbí.

  To se mi líbí

 3. Super článek! Snažím se těmito pravidly řídit už teď, i když jsem předtím nevěděla, že to ze mě udělá silného introverta. Několikrát jsem zkoušela začít cvičit, ale jsem tak líná, že si raději čtu :D

  To se mi líbí

 4. 11. Prošlapávají si vlastní cestičky

  Na tohle téma často dojde během optimalizace fungování (často introvertních) týmů. Lidé jsou nejvíce překvapeni tím, že si můžou vytvořit pravidla, která nejsou běžná. Typicky hlučná kancelář plná podnětů vs. v klidné prostředí s vypnutým slackem i telefonem při hluboké práci. Odměnou za nepohodlí je pro klienta či zaměstnavatele lepší výsledek za kratší dobu. A o to jde u introvertní samostatné práce nejčastěji.

  To se mi líbí

  1. Díky moc, Jarku! Umět prosadit si svou, nebo alespoň se o to pokusit je pro ty „slabší“ introverty, jako jsem stále i já, docela oříšek. Když se to ale podá tak, že díky tomu budeme spokojeni nejen my, ale i okolí – především šéfové v práci, tak to zní najednou mnohem líp.
   Ty jsi mimochodem pro mě přesně ten silný introvert, o kterých tu píšu, a má velká inspirace. Možná se na tebe obrátím, až budu tvořit článek o introvertech v práci. O:)

   To se mi líbí

Co na to říkáte?

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s