Vytříbené smysly introvertů

To, že jsou tišší lidé více citliví, je všeobecně známé. Introverti jsou senzitivnější, sentimentálnější i emotivnější. Rozbrečíme se nad smutným pohledem šťěňátka, lépe se vcítíme do přátel v nouzi a upadneme do depresivní nálady, jen co se venku zatáhne. Ale představte si, že jsme citlivější i po stránce biologické.

Susan Cain ve své knize Ticho popisuje experiment, kde psycholog Eysenck pokapal jazyky introvertů a extrovertů citrónem. Vy už z nadpisu článku víte, jak to dopadlo. Introverti byli citrónem více podrážděni, a tak víc slintali. Komická představa. Jak se asi množství vyprodukovaných slin měřilo? Nebo to bylo vidět už na první pohled? Tak či tak, dokazuje to, že nejsme citlivejší jen po té emoční stránce, ale i naše smysly vnímají svět intenzivněji.

Možná se tím dá vysvětlit i má vybíravost. Jako malá jsem se totiž děsně patlala v jídlech. Nesnášela jsem cibuli, česnek, křen, kyselé zelí, špenát, houby, opepřená jídla, pálivé pokrmy atd. atd. Dnes naštěstí většinu těchto jídel miluji – ovšem když jsou dobře připravená a nakombinovaná. Na to jsem háklivá stále a ne všechno sním. Ale musím se vám pochlubit, jsem čím dál tím lepší v dochucování. Vařím totiž více podle smyslů, než abych se držela receptů. A jde mi to. Díky, mé introvertní smyly!

Méně citrónů, více ticha

Není to jen chuť, na kterou jsme háklivější (nebo ji máme vytříbenější?). Podobně dopadla i studie týkající se sluchu. Extroverti a introverti se měli učit se sluchátky s hudbou. Když si nastavili hlasitost podle svého, introverti ji měli na 55 decibelů, zatímco extroverti na 72. Pak si to ale prohodili a introverti se při vyšší hlasitosti učili mnohem hůře.

introvertka

Tady se zase vysvětluje mé nesnášení open space kanceláří. Stačilo mi pár měsíců v takovém pracovním prostředí, až jsem se zhroutila a odmítala vylézt i z postele. A to mě má práce docela bavila. Jen tam bylo moc lidí, ruchu a příliš mnoho osobních kontaktů. Žádný klid, žádný osobní prostor. Brrr.

Stejně tak to dopadá, když jsem delší čas na hlučném místě. Když už jdu jednou za sto let na párty, potřebuji pak dva dny naprostého klidu. Pokud mě vůbec někdo na tu párty přemluví.

Kde je náš efektivní bod?

Když si uvědomíme, jaké podmínky jsou nám nejpříjemnější, najdeme svůj efektivní bod. Susan Cain ho popisuje jako situaci, ve které se nejen cítíme dobře, ale také podáváme nejlepší výkony.

Extroverti ať si jdou s počítačem do hlučných kaváren, nechají se zaměstnat v open space kancelářích a zesílí si hudbu. Nás tiché nechte pracovat v klidu, samotě, nenuťte nám jídlo, které nám nechutná, a dopřejte nám více odpočinku, který potřebujeme pro nabrání sil.

Můj tip: Prosazujte své potřeby. I když to pro introvertní povahy není jednoduché, jde tu o váš život. Přeci nebudete léta trpět v prostředí, které nesnesete, a nenecháte se ovládat lidmi, kteří mají odlišné potřeby. Odmítněte účast na párty, kde se necítíte dobře. Změňte své zaměstnání. Najděte svůj efektivní bod a buďte spokojenější.

2 komentáře: „Vytříbené smysly introvertů“

Co na to říkáte?

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s