Copywriting – má práce, má láska

Zarytě koukám do počítače. Obočí svraštělé, oči přejíždí po písmenkách a hledají nápad. Lámu si hlavu nad každým slovem, hrabu se v zásobě písmenek a hledám ta nejvhodnější. Každý detail je důležitý. Každá volba mezi tečkou a vykřičníkem. Tři slova dávám dohromady půl hodiny. Na nadpisech totiž záleží nejvíc. Do další věty pak musím dostat klíčové slovo, call to action, důležitou informaci pro zákazníky a brand. Ale nesmí přesáhnout 55 znaků. Hlavně dodržet styl komunikace dané firmy. A tak píšu vesele, hravě, rozjuchaně… a přitom se mračím.

A o to tu jde

Přese všechno – přes to svraštěné obočí a kouř vycházející z mé hlavy – už nechci dělat nic jiného. Až skončím s veselým textem, čeká mě sedačka, na které se budete chtít válet celý den, marketingová akce, kde zazní průlomové myšlenky od těch nejlepší spíkrů a snad ještě IT program, který vám zajistí až dvakrát vyšší prodejnost. Teda, pokud klient schválí nacenění. Nic není růžové.

Já si tuhle práci užívám i přesto, že občas mlátím hlavou do stolu, abych z ní vytřískala to nejlepší. Naštěstí ji mohu dělat pěkně z domova, a tak nevadí, když z ničeho nic sáhnu po mé oblíbené básnické sbírce a začnu nahlas recitovat poezii. To abych načerpala inspiraci. Navíc jsem královna všech introvertů, jak jistě víte, a tak jsem nejšťastnější z toho, že denně nevysedávám v open space kanceláři mezi 20 kolegy. Stojím na volné noze jako latereza.cz, a přestože občas málem spadnu, je to pro mě lepší než sedět na zadku v korporátu.

Jsem svým pánem, díky čemuž podávám ty nejlepší výsledky.

Co na tom, že nikdo neví, co dělám?

„A ty jako děláš v reklamě, jo? Takže takový to, co všechny lidi štve a nutí nakupovat drahý věci, jo?“ – no, babi, je to trochu jinak. „A v už ti v nějakém časopisu vyšel článek, když se teda živíš tím psaním“ – eh, ne mami, já nepíšu články do časopisů.

Neříkám, že mě trochu neštve a nemrzí, že rodina ani polovina mých přátel nechápe, co že to dělám. Nevidí v mé práci nic moc hodnotného, protože psát popisky k přesnídávkám jim nepřijde jako žádná věda. Nic, za co by se měl platit schopný textař. Ale vím svoje. Vím, že do své práce dávám všechno, co v danou chvíli mohu. A vytvářím skvělé věci. Jo!

Texty nejsou samozřejmost, je to výzva

Copywriting není novinařina a články do časopisů píšou redaktoři, ne copywriteři. Ani nepíšu beletrii, to zas dělají spisovatelé. A v PR už také nedělám, takže ani ta komerční sdělení a tiskové zprávy nejsou ode mě. Tvořím něco jiného…

Každý den se podílím na projektech, o kterých bych normálně neměla ani šajnu. Udávám tón novým značkám, vymýšlím originální popisky, které zákazníky překvapí. Objevuji potenciál. Ve slovech i v sobě. Textuji celé weby, maily, píšu blogy, házím posty na sociální sítě. V jednu chvíli vyměňuji pneu v autoservisu, v druhou utírám dětské prdýlky.

Nepíšu jen slova, která mi někdo diktuje. Vytvářím hlas webů a značek a pronikám do hlav jejich zákazníků. A to je to ono. To, co chci dělat i nadále.

Našla jsem se ve slovech

Hodiny vymýšlím, jak zduhovatět nudné téma i zvěcnit to duhové. Hrabu se v hlubinách svých myšlenek, abych našla vhodná slova. Škrtám, přepisuji, předělávám, opravuji, zlepšuji. Obhajuji před klienty své nápady. Věnuji čas tomu, o čem si lidé myslí, jak je prosté a samozřejmé.

Tady jsem se našla. Našla jsem se ve slovech, kterými dávám smysl firmám i jejich zákazníkům. Ve slovech, kterými měním on-line svět k lepšímu – písmenko po písmenku, brand po brandu. Nejsem jen textař, jsem také psycholog, protože se snažím chápat klienty i jejich zákazníky. Jsem umělec, protože vystihnout tolik myšlenek na tak malém prostoru je umění. A jsem také markeťák, protože znalost marketingového prostředí je v tomto oboru sakra důležitá.

To je copywriting

To a mnohem víc je copywriting, který mi přirostl k srdci. Hledání těch správných slov, to je má láska.

Zajímá vás, jaké služby jakožto copywriter nabízím? Mrkněte na můj profesní web latereza.cz.

12 thoughts on “Copywriting – má práce, má láska

 1. Antea napsal:

  Ahoj, článek mě navnadil. Právě hodlám s copywritingem pořádně začít, ale pořád mám pocit, že se v tom tak trochu ztrácím. Jak se jmenují ty 2 povedené knihy, které vyšly loni?
  Dík :-)

  To se mi líbí

  • la Tereza napsal:

   A také velmi spokojená jsem. Zrovna nedávno jsem spustila profesní stránky, kde nabízím své copyslužby: http://www.latereza.cz
   Dostala jsem se k tomu přes podobné práce. Začínala jsem na stáži v PR agentuře, kde jsem pak získala místo. A pak už to bylo vlastně docela snadné. Měla jsem zkušenosti z PR a mohla jsem se ucházet o místa Junior Copywriterky. Dostala jsem se tak do skvělého týmu, kde jsem se naučila úžasné věci v praxi. A teď jsem na volné noze a píšu pro klienty z domova. Pro mě práce snů. :)

   To se mi líbí

 2. Katka Č. napsal:

  Studuju žurnalistiku, ale nějak jsem zjistila, že novinařina není pro mě, a pak jsem najednou našla svět copywritingu, který mě absolutně ohromil. Sice to zatím nemůžu nazývat prací a spíše takovou brigádou, ale vím, že tohle chci dělat i v budoucnu a doufám, že se mi to splní. :) Baví mě marketing a tímhle do něj tak trochu fušuju a zároveň bych chtěla dělat PR a myslím, že přes copywriting bych se k němu mohla nějak dostat :D

  To se mi líbí

  • la Tereza napsal:

   To je vtipné, také jsem chtěla být dřív novinářkou, ale přišla jsem na to, že to není pro mě to pravé. Copywriting je krásná práce. Je na jednou stranu úžasně tvůrčí a hravá, na druhou praktická a důležitá pro firmy. PR jsem dělala rok, ale je to hodně o telefonování a osobním kontaktu s lidmi, a to nebylo moc pro mě. :) Dostala jsem se k tom přes neplacenou stáž, ze které se nakonec stala normálně práce. Doporučuji se po něčem takovém koukat.
   A určitě jsi běž za svým cílem – hodně piš, trénuj to, pořiď si třeba i knížky o Copywritingu, loni zrovna vyšly dvě povedené, a také o PR něco bude. A koná se také hodně akcí, v březnu je třeba CopyCamp.. Když na tom budeš pracovat, rozhodně se ti to splní. Držím palce i v tomto :)

   To se mi líbí

   • KlaPi napsal:

    Haha, přidávám se do „klubu“, při studiu žurnalistiky čím víc jsem toho o médiích věděla, tím víc mi bylo jasné, že tímhle se živit fakt nechci, a tak jsem se přes copywriting dostala k marketingu na sociálních sítích :)

    To se mi líbí

 3. misavsalku napsal:

  Asi je to zvláštní shoda náhod, ale dělám úplně to samé (sice brigádně, ale jo). Super článek, přesně vím, o čem píšeš. :) Někdy bych vraždila, ale tento vysavač je prostě boží a potřebujete ho mít doma, protože vysaje nemožné… :D

  To se mi líbí

  • latereza napsal:

   Jee, Míšo, to je super! :)
   Zrovna nedávno jsem psala o pytlících do vysavače – nevěřila bys, jaký všechny super vlastnosti se jim dají přiklepnout. :D Copywriting je úžasná práce! <3

   To se mi líbí

Co na to říkáte?

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s