Copywriting – má práce, má láska

Zarytě koukám do počítače. Obočí svraštělé, oči přejíždí po písmenkách a hledají nápad. Lámu si hlavu nad každým slovem, hrabu se v zásobě písmenek a hledám ta nejvhodnější. Každý detail je důležitý. Každá volba mezi tečkou a vykřičníkem. Tři slova dávám dohromady půl hodiny. Na nadpisech totiž záleží nejvíc. Do další věty pak musím dostat klíčové slovo, call to action, důležitou informaci pro zákazníky a brand. Ale nesmí přesáhnout 55 znaků. Hlavně dodržet styl komunikace dané firmy. A tak píšu vesele, hravě, rozjuchaně… a přitom se mračím.

A o to tu jde

Přese všechno – přes to svraštěné obočí a kouř vycházející z mé hlavy – už nechci dělat nic jiného. Až skončím s veselým textem, čeká mě sedačka, na které se budete chtít válet celý den, marketingová akce, kde zazní průlomové myšlenky od těch nejlepší spíkrů a snad ještě IT program, který vám zajistí až dvakrát vyšší prodejnost. Teda, pokud klient schválí nacenění. Nic není růžové.

Já si tuhle práci užívám i přesto, že občas mlátím hlavou do stolu, abych z ní vytřískala to nejlepší. Naštěstí ji mohu dělat pěkně z domova, a tak nevadí, když z ničeho nic sáhnu po mé oblíbené básnické sbírce a začnu nahlas recitovat poezii. To abych načerpala inspiraci. Navíc jsem královna všech introvertů, jak jistě víte, a tak jsem nejšťastnější z toho, že denně nevysedávám v open space kanceláři mezi 20 kolegy. Stojím na volné noze jako latereza.cz, a přestože občas málem spadnu, je to pro mě lepší než sedět na zadku v korporátu.

Jsem svým pánem, díky čemuž podávám ty nejlepší výsledky.

Co na tom, že nikdo neví, co dělám?

„A ty jako děláš v reklamě, jo? Takže takový to, co všechny lidi štve a nutí nakupovat drahý věci, jo?“ – no, babi, je to trochu jinak. „A v už ti v nějakém časopisu vyšel článek, když se teda živíš tím psaním“ – eh, ne mami, já nepíšu články do časopisů.

Neříkám, že mě trochu neštve a nemrzí, že rodina ani polovina mých přátel nechápe, co že to dělám. Nevidí v mé práci nic moc hodnotného, protože psát popisky k přesnídávkám jim nepřijde jako žádná věda. Nic, za co by se měl platit schopný textař. Ale vím svoje. Vím, že do své práce dávám všechno, co v danou chvíli mohu. A vytvářím skvělé věci. Jo!

Texty nejsou samozřejmost, je to výzva

Copywriting není novinařina a články do časopisů píšou redaktoři, ne copywriteři. Ani nepíšu beletrii, to zas dělají spisovatelé. A v PR už také nedělám, takže ani ta komerční sdělení a tiskové zprávy nejsou ode mě. Tvořím něco jiného…

Každý den se podílím na projektech, o kterých bych normálně neměla ani šajnu. Udávám tón novým značkám, vymýšlím originální popisky, které zákazníky překvapí. Objevuji potenciál. Ve slovech i v sobě. Textuji celé weby, maily, píšu blogy, házím posty na sociální sítě. V jednu chvíli vyměňuji pneu v autoservisu, v druhou utírám dětské prdýlky.

Nepíšu jen slova, která mi někdo diktuje. Vytvářím hlas webů a značek a pronikám do hlav jejich zákazníků. A to je to ono. To, co chci dělat i nadále.

Našla jsem se ve slovech

Hodiny vymýšlím, jak zduhovatět nudné téma i zvěcnit to duhové. Hrabu se v hlubinách svých myšlenek, abych našla vhodná slova. Škrtám, přepisuji, předělávám, opravuji, zlepšuji. Obhajuji před klienty své nápady. Věnuji čas tomu, o čem si lidé myslí, jak je prosté a samozřejmé.

Tady jsem se našla. Našla jsem se ve slovech, kterými dávám smysl firmám i jejich zákazníkům. Ve slovech, kterými měním on-line svět k lepšímu – písmenko po písmenku, brand po brandu. Nejsem jen textař, jsem také psycholog, protože se snažím chápat klienty i jejich zákazníky. Jsem umělec, protože vystihnout tolik myšlenek na tak malém prostoru je umění. A jsem také markeťák, protože znalost marketingového prostředí je v tomto oboru sakra důležitá.

To je copywriting

To a mnohem víc je copywriting, který mi přirostl k srdci. Hledání těch správných slov, to je má láska.

Zajímá vás, jaké služby jakožto copywriter nabízím? Mrkněte na můj profesní web latereza.cz.

12 komentářů: „Copywriting – má práce, má láska“

 1. Ahoj, článek mě navnadil. Právě hodlám s copywritingem pořádně začít, ale pořád mám pocit, že se v tom tak trochu ztrácím. Jak se jmenují ty 2 povedené knihy, které vyšly loni?
  Dík :-)

  To se mi líbí

  1. A také velmi spokojená jsem. Zrovna nedávno jsem spustila profesní stránky, kde nabízím své copyslužby: http://www.latereza.cz
   Dostala jsem se k tomu přes podobné práce. Začínala jsem na stáži v PR agentuře, kde jsem pak získala místo. A pak už to bylo vlastně docela snadné. Měla jsem zkušenosti z PR a mohla jsem se ucházet o místa Junior Copywriterky. Dostala jsem se tak do skvělého týmu, kde jsem se naučila úžasné věci v praxi. A teď jsem na volné noze a píšu pro klienty z domova. Pro mě práce snů. :)

   To se mi líbí

 2. Studuju žurnalistiku, ale nějak jsem zjistila, že novinařina není pro mě, a pak jsem najednou našla svět copywritingu, který mě absolutně ohromil. Sice to zatím nemůžu nazývat prací a spíše takovou brigádou, ale vím, že tohle chci dělat i v budoucnu a doufám, že se mi to splní. :) Baví mě marketing a tímhle do něj tak trochu fušuju a zároveň bych chtěla dělat PR a myslím, že přes copywriting bych se k němu mohla nějak dostat :D

  To se mi líbí

  1. To je vtipné, také jsem chtěla být dřív novinářkou, ale přišla jsem na to, že to není pro mě to pravé. Copywriting je krásná práce. Je na jednou stranu úžasně tvůrčí a hravá, na druhou praktická a důležitá pro firmy. PR jsem dělala rok, ale je to hodně o telefonování a osobním kontaktu s lidmi, a to nebylo moc pro mě. :) Dostala jsem se k tom přes neplacenou stáž, ze které se nakonec stala normálně práce. Doporučuji se po něčem takovém koukat.
   A určitě jsi běž za svým cílem – hodně piš, trénuj to, pořiď si třeba i knížky o Copywritingu, loni zrovna vyšly dvě povedené, a také o PR něco bude. A koná se také hodně akcí, v březnu je třeba CopyCamp.. Když na tom budeš pracovat, rozhodně se ti to splní. Držím palce i v tomto :)

   To se mi líbí

   1. Haha, přidávám se do „klubu“, při studiu žurnalistiky čím víc jsem toho o médiích věděla, tím víc mi bylo jasné, že tímhle se živit fakt nechci, a tak jsem se přes copywriting dostala k marketingu na sociálních sítích :)

    To se mi líbí

 3. Asi je to zvláštní shoda náhod, ale dělám úplně to samé (sice brigádně, ale jo). Super článek, přesně vím, o čem píšeš. :) Někdy bych vraždila, ale tento vysavač je prostě boží a potřebujete ho mít doma, protože vysaje nemožné… :D

  To se mi líbí

  1. Jee, Míšo, to je super! :)
   Zrovna nedávno jsem psala o pytlících do vysavače – nevěřila bys, jaký všechny super vlastnosti se jim dají přiklepnout. :D Copywriting je úžasná práce! <3

   To se mi líbí

Co na to říkáte?

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s